Termal Macun Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Hand,With,Syringe,Applying,Thermal,Paste,On,The,Cpu,Processor

Termal macun seçimi bir çok kullanıcı tarafından pek fazla önemsenmiyor. Ancak her konuda olduğu gibi bu konuda da bazı dikkat etmemiz gereken noktalar var. Peki termal macun alırken nelere dikkat edilmeli ?

Termal macun, işlemciniz ile soğutucunuz arasındaki ısı transferini sağlamaya yardımcı olurlar. Kullanmış olduğunuz termal macun ne kadar kaliteli olursa ısı transferi güzel bir şekilde gerçekleşerek işlemcinizin daha çabuk soğumasına yardımcı olacaktır. Bu sayede işlemcinizin performansı artacak kullanım ömrü daha uzun olacaktır. Ancak termal macunu seçimi nasıl yapılır bilmeyen bu konuda acemi olan kişiler hangi termal macunu alacağına karar veremiyor ve yanlış seçim yapıyor. Genelde “hepsi macun değil mi ? nasıl olsa aynı görevi görüyor” diyerek ucuz termal macun kullanımına yöneliyorlar. Size bir haberimiz var görünüşte hepsi termal macun olsa da aslında iş öyle değil. Kendi içerisinde bir çok etkin faktörü bulunuyor. Peki termal macun alırken nelere dikkat edilmeli ?

Termal Macun Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Termal macun alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı noktaları aşağıda sizler için listeledik.

  • Isı iletim değerlerine
  • Yapısına
  • Yoğunluğuna
  • Fiyatına

gibi konulara dikkat ederseniz daha doğru bir seçim yapmış olursunuz.

Termal Macun Isı İletkenliği Kaç Olmalı ?

Listemizde de belirttiğimiz gibi termal macun seçimi yaparken ilk dikkat etmeniz gereken konulardan bir tanesi ısı iletkenliği. W/mK ile gösterilmektedir. W/mK değeri yüksek yani ısı iletkenliği, ısı iletim değeri yüksek olan termal macunları tercih etmeniz sizler için faydalı olacaktır. Benim tavsiyem normal bir ev kullanıcı iseniz 4 W/mK ısı iletim değerine sahip bir termal macun sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Ancak oyun oynuyorsanız veya işlemci veya grafik işlemci tabanlı program kullanıyorsanız minimum 8 W/mK ısı iletim değerine sahip bir macun kullanmanız soğutma açısından daha faydalı olacaktır.

Termal Macun Yapısı Nasıl Olmalı ?

Termal macunlarında kendi içerisinde farklı çeşitleri vardır. Bunlar silikon, gümüş-altın ve elmas olarak 4 kategoriye ayrılır. Ancak sıvı metal macunlar her bilgisayar için uygun değildir ve dikkatli kullanılması gerekir. Standart bir ev kullanıcısı için ısı iletkenlik değeri yüksek silikon termal macun yeterli olacaktır. Oyun oynuyor veya yüksek performans gereken programlar ile çalışıyorsanız bu durumda gümüş-altın karışımlı termal macunlar kullanmanız daha faydalı olacaktır.

Ucuz Termal Macunlar İş Yapar Mı ?

Ucuz termal macun almak sizin kullanım amacınıza ve bütçenize bağlı olan bir durumdur. Eğer termal macunlara çok fazla bir para vermek istemiyorsanız ve standart bir ev kullanıcısı iseniz ucuz termal macunları tercih edebilirsiniz. Ancak ucuz bile olsa almayı düşündüğünüz termal macunu Google üzerinden mutlaka araştırın.

Bu yazımızda da sizlere termal macun alırken dikkat edilmesi gerekenler neler konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Kafanıza takılan soru ve sorunları yorumlar bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Termal Macun Nedir ?

Termal macun, işlemcinizle soğutucunuz arasındaki ısı  transferine yardımcı olan bileşenlerdir

Yazı dolaşımı

Mobil sürümden çık