Freedos Nedir ? Freedos Bilgisayar Alınır Mı ?
0

Freedos nedir, freedos bilgisayar alınır mı, freedos ne anlama geliyor, freedos ne demek gibi soruların cevabını merak edenler için freedos işletim sistemi nedir konusunda detaylı bir yazı hazırladık.

freedos nedir

Freedos kavramı, yeni laptop veya desktop alacakların bilgisayar özelliklerini incelerken karşılaştıkları bir kavram. Hal böyle olunca freedos nedir anlamını bilmeyenlerin kafası bir hayli karışıyor. Bunun yanı sıra Freedos bilgisayarların fiyatı diğer bilgisayarlara göre daha uygun oluyor. Bu durumda bilgisayar alacak olanların kafasında freedos bilgisayar alınır mı sorusunun doğmasına sebep oluyor. Lafı daha fazla uzatmadan freedos ne anlama geliyor gelin hep birlikte bakalım.

thumbnail
Önerilen Yazı
A101 Lenovo İdeapad 3 Fiyatı ve Özellikleri

Freedos Nedir ?

Freedos, içerisinde işletim sistemi yüklü olmayan bilgisayar anlamına geliyor. Yani aldığınız bilgisayar boş veya linux yüklü olarak geliyor. yani bilgisayarınızda Windows yazılımını kullanabilmeniz için tekrardan bir kurulum yapmanız ve lisans almanız gerekiyor. Aksi halde bilgisayarınızı ücretsiz bir işletim sistemi sürümü kurarak kullanmanız gerekiyor. Fakat bir oyuncu iseniz veya Windows tabanlı bir program çalıştıracaksanız bu pek mümkün değil, mecburen Windows kurmanız ve lisans almanız gerekecek. İşte freedos bilgisayarların ucuz olmasının sebebi tamda bu. Yani içerisinde sizlere ekstra ücret çıkarabilecek bir lisanslı işletim sistemi yok. Bu da bir bilgisayar alırken 3-4 bin tl daha uyguna almanız anlamına geliyor

Freedos Bilgisayar Alınır Mı ?

Gelelim bilgisayar alacakların merak ettikleri diğer bir konuya. yani freedos bilgisayar alınır mı ? Freedos bilgisayar elbette ki alınır . Çünkü alacağınız bilgisayarın freedos olması olumsuz bir durum değildir. Bu sebepten dolayı bilgisayar alırken daha ucuza almak istiyorsanız freedos bilgisayarları tercih edebilirsiniz. Bu sayede ekstra bir lisans ücreti ödemek zorunda kalmazsınız. Bilgisayarınızı aldıktan sonra ücretsiz bir işletim sistemi sürümü kurabilir veya dilerseniz kendiniz lisans alabilirsiniz.

Freedos ile Windows Arasındaki Fark

Kullanıcıların merak ettiği bir diğer soru ise freedos ile windows arasındaki fark. Aslında bu sorunun cevabını yukarıdaki kısımda vermiştik ancak tekrardan vermek gerekirse freedos ile Windows arasındaki fark, freedos işletim sistemi yüklü olmayan yani boş anlamına gelmektedir. Windows ise Windows işletim sisteminin kurulu olduğu bilgisayardır.

Bu yazımda da sizlere freedos nedir, freedos bilgisayar alınır mı konusundan bahsettim. Ala daha kafanıza takılan soru ve sorunlar varsa yorumlar bölümünden veya sosyal medya hesaplarım üzerinden bana iletebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir