1. Anasayfa
 2. Ağ ve İnternet

ADSL, VDSL Bağlantı Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

ADSL, VDSL Bağlantı Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?
0

Adsl ve VDSL bağlantı nedir, arasındaki farklar nelerdir sorusu günümüzde internet kullanıcıları tarafından oldukça merak edilen konulardan bir tanesidir. Ben de sizler ADSL, VDSL ağlantı tanımı ve arasındaki farklar hakkında bilgiler aktarmaya çalışıcam

DSL (Digital Subscriber Line), telefon hatları üzerinden veri iletimi sağlayan bir teknolojidir. ADSL ve VDSL, DSL teknolojisinin iki farklı türüdür.

adsl vdsl bağlantı nedir

Adsl Bağlantı Nedir ?

ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line), asimetrik veri aktarımı sağlayan bir DSL bağlantı türüdür. ADSL bağlantılarında, indirme hızı yükleme hızından daha yüksektir. Bu sebeple, ADSL bağlantı genellikle ev ve alt yapının yetersiz, vdsl’nin desteklenmediği yerlerde tercih edilmektedir.

ADSL bağlantılarında, veri aktarımı için telefon hattının frekans bandı iki kanala ayrılır. Bu kanallardan biri indirme, diğeri ise yükleme için kullanılır. İndirme kanalının frekansı, yükleme kanalının frekansından daha yüksektir. Bu nedenle, ADSL bağlantılarında indirme hızı yükleme hızından daha yüksek olur.

ADSL bağlantılarının hızları, telefon hattının kalitesine ve modemin özelliklerine göre değişir. ADSL bağlantılarında ulaşılabilen maksimum indirme hızı 24 Mbps, maksimum yükleme hızı ise 1 Mbps‘dir.

Vdsl Bağlantı Nedir ?

VDSL (Very High Speed Digital Subscriber Line), yüksek hızlı veri aktarımı sağlayan bir DSL bağlantı türüdür. VDSL bağlantılarında, indirme ve yükleme hızları birbirine yakındır. Bu nedenle, VDSL bağlantıları genellikle yüksek veri iletimi ve yüksek hızlı internet bağlantısı gerektiren yerler için uygundur.

VDSL bağlantılarında, veri aktarımı için telefon hattının frekans bandı dört kanala ayrılır. Bu kanallardan ikisi indirme, ikisi ise yükleme için kullanılır. VDSL bağlantılarında, download ve upload kanallarının frekansları birbirine yakındır. Bu nedenle, VDSL bağlantılarında download ve upload hızları arasında çok fazla bir fark olmaz.

VDSL bağlantılarının hızları, verilen sinyal yüksekliğine, telefon hattının kalitesine ve modemin desteklediği hıza göre değişir. VDSL bağlantılarında ulaşılabilen maksimum indirme hızı 1 Gbps, maksimum yükleme hızı ise 250 Mbps‘dir.

ADSL ve VDSL Bağlantı Arasındaki Farklar

Adsl ve vdsl bağlantı arasındaki bazı farklar şunlardır ;

 • Veri aktarımı şekli: ADSL bağlantıları asimetrik, VDSL bağlantıları ise simetrik veri aktarımı sağlar.
 • İndirme ve yükleme hızları: ADSL bağlantılarında indirme hızı yükleme hızından daha yüksektir. VDSL bağlantılarında ise indirme ve yükleme hızları birbirine yakındır.
 • Maksimum hız: ADSL bağlantılarında ulaşılabilen maksimum indirme hızı 24 Mbps, maksimum yükleme hızı ise 1 Mbps’dir. VDSL bağlantılarında ise ulaşılabilen maksimum indirme hızı 1 Gbps, maksimum yükleme hızı ise 250 Mbps’dir.

Hangi Bağlantı Türünü Seçmeliyim ?

İnternet bağlatmayı düşünen ve adsl mi vdsl mi ? Hangi bağlantı türünü seçmeliyim diye kararsız kalanlar için bu konu hakkında da bilgilendirme yapalım.

Bu seçim tamamen sizin ihtiyaçlarınıza göre değiştirmektedir. Eğer bir ev kullanıcısı iseniz genelde adsl bağlantı türü yeterli olur. Ancak oyun oynuyor, yayın ve indirme yapıyorsanız vdsl bağlantı sizler için daha uygun olacaktır.

İş ve kurumsal kullanıcılar için ise VDSL bağlantısı daha uygundur. VDSL bağlantıları, daha yüksek internet hızı  sağlar ve daha fazla cihazın aynı anda internete bağlanmasına imkan tanır. Telefon hattınızın kalitesi kötüyse hızınızın da düşük olacağını unutmayın.

Bu yazımda da sizlere adsl ve vdsl bağlantı nedir, arasındaki farklar nelerdir konusunda yardımcı olmaya çalıştık. Umarım sizler için bilgilendirici ve faydalı bir yazı olmuştur.

Adsl Maximum Hız Kaç Verir ?

Adsl Bağlantı türü için maksimum indirme hızı 24 Mbps, maksimum yükleme hızı ise 1 Mbps’dir.

Adsl Maximum Hız Kaç Verir ?

Adsl Bağlantı türü için maksimum indirme hızı 1GBPS, maksimum yükleme hızı ise 250 Mbps’dir.

Adsl, Vdsl Arasındaki Fark

Bu iki bağlantı türü arasında veri aktarım şekli ve hız farkı bulunmaktadır.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir