1. Anasayfa
 2. Ağ ve İnternet

Modem Resetleme Nasıl Yapılır ?- 2024

Modem Resetleme Nasıl Yapılır ?- 2024
0

Modem resetleme nasıl yapılır merak eden ve modemini resetlemek isteyenler için adım adım kolayca modem resetlemek. Siz de bu adımları kullanarak kendi modeminize çok kolay bir şekilde reset atabilirsiniz.

Modem resetleme işlemi artık günümüzde peki çok kullanıcı tarafından merak edilen bir işlemdir. Bunun sebebi gelişen teknoloji ile birlikte modemlerde oluşan sorunlar. Ve sorunları en kolay şekilde ortadan kaldırmak ve modeminizi ilk günkü ayarlara sıfırlamak için modem resetleme işlemi tercih ediliyor. Bu işlem her ne kadar basit olsa da teknoloji ile arası iyi olmayan ve bu işlere uzak olan kişiler modem sıfırlama nasıl konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Ben de bu yazıda sizlere modem resetleme işlemi konusunda bilgiler aktarıcam.

Modem Resetlemek

modem reset tuşu

Modem resetlemek, modeminizin ayarlarının varsayılın fabrika ayarlarına döndürülmesine sebep olmaktadır. Bu işlem her ne kadar basit bir işlem olsa da bu işlemi yapmayı bilmeyen kullanıcılar modem resetleme nasıl yapılır sorusunu sormaktadır. Peki bu işlem nasıl yapılır ?

 • Modeminizin arkasında, sağında, solunda veya altında resetleme yuvası veya reset tuşu bulunmaktadır.
 • Bu yuvaya bir kürdan, toplu iğne veya ataç yardımıyla 5-10 saniye basılı tutun
 • Modemin tüm ışıkları yanıp söndüğünde basma işlemini bırakın
 • Modeminizin ışıkları sabit bir şekilde yandığında kurulma geçebilirsiniz.

Modem Resetleme Ne İşe Yarar ?

Modem resetleme işlemi, modeminizde oluşan sorunları, aksamaları çözmenin en güzel şekillerinden bir tanesidir. Bu sayede modem ile ilgili ayarlarda problem oluştuysa veya yanlış bir ayar yaptıysanız bunu fabrika ayarlarına geri döndürür ve ilk günkü çalışma ayarlarına geri döner. Bu sayede modeminizde bir sorun yoksa modem kurulumu sonrası normal çalışma şekline devam eder. Bu sebepten dolayı gerekli durumlarda modem resetleme işlemi yapmanız faydalı olacaktır.

Modem Resetlenirse Ne Olur ?

modeme reset atmak

Kullanıcıların en çok merak ettiği konulardan birisi de modem reset atılırsa, modem resetlenirse ne olur sorusu. Eğer modeminize reset atarsanız içerisindeki tüm ayarlar ilk günkü haline yani fabrika ayarlarına geri döner.

Modeme Reset Attıktan Sonra İnternete Bağlanamıyorum

Modem resetleme sonrası yaşamış olduğunuz bu durum gayet normal. Çünkü içerisindeki ayarlar sıfırlandığından dolayı sizin girmiş olduğunu kullanıcı adı ve şifreniz de silinmiş olacaktır. Bu sebepten dolayı tekrardan kurulum yapmadan internet bağlantısı sağlamanız imkansız bir durum.

Modeme Reset Attıktan Sonra Kurulum

Modeminize reset attıktan sonra kurulum işlemi için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Öncelikle internet tarayıcınızı açın
 • Adres satırına 192.168.1.1 ip adresini yazın ve enter tuşuna basın
 • Karşınıza kullanıcı adı ve şifre ekranı gelecek
 • Buraya modeminizin altında veya arka etiketinde yer alan arayüz kullanıcı adı ve şifresini girin. Genel olarak varsayın – Kullanıcı adı : admin Şifre : admin veya Türk Telekom modemi ise Kullanıcı adı : admin Şifre : turktelekom olacak şekilde yazın ve giriş butonuna basın
 • Daha sonra sol kısımda Genel Ağ bölümünden düzenle kısmına tıklayın
 • modem ara yüz kurulum
 • Daha sonra PPP Kullanıcı adı yazan kısma internet servis sağlayıcınız tarafında verilen kullanıcı adınızı PPP Şifresi bölümüne de internet servis sağlayıcınızın vermiş olduğunu şifreyi yazın ve kaydedin
 • Modem Resetleme Nasıl Yapılır ?- 2024 - arayuz kullanici adi
 • Daha sonra dilerseniz wifi ayarlarınızı yapılandırabilir veya varsayılan ayarları kullanabilirsiniz.

Eğer yaptığınız işlemlerde ve hattınızda bir problem yoksa internet bağlantınız sağlanmış olacaktır.

Modem resetlenirse ne olur

Modem resetlenirse içerisindeki tüm bilgiler silinmiş, modem fabrika ayarlarına döndürülmüş olur

Modem resetleme ne işe yarar

Modem restleme modemin içerisindeki ayarların silinmesi ve fabrika ayarlarına döndürülmesi işlevine yarar.

Türk Telekom modem RESETLEME

Türk Telekom modeminizi resetlemek için modeminizin altında veya arkasında yer alan reset butonu veya reset yuvasına sert bir cisimle 5-10 saniye basılı tutmanız Türk Telekom modeminizi resetlemenizi saplayacaktır.

Reset atmak interneti hızlandırır mı

Modeminize reset atmak ip adresini değiştireceğinden dolayı internetinizi hızlandırabilir. Ancak hızını yükseltmeniz. Yani 35mbs hız geliyorsa bunu 50mbs yapmaz

Bu yazımda da sizlere modem resetleme nasıl yapılır bundan bahsettim. Kafanıza takılan soru ve sorunlar varsa yorumlar bölümünden bana iletebilirsiniz.

Reaksiyon Göster
 • 0
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir