İntel İşlemcilerde K, F, U, H, HQ Harfleri Ne Anlama Geliyor ?
0

İntel işlemcilerin sonunda bulunan K, F, U, H, HQ gibi harfleri görmüşsünüzdür. Peki bu harfler ne anlama geliyor hiç merak etmiş miydiniz ?

İntel işlemcili bir bilgisayar almak istediğinizde işlemci modelinin yanında bir takım harflerin yer aldığını görmüşsünüzdür. Bu harfler aslında gelişi güzel verilmiyor. İntel işlemcilerin yanındaki bu harfler aslında işlemciye dair bir takım bilgiler içeriyor. Peki İntel işlemcilerin sonlarındaki bu harfler ne anlama geliyor ?

intel işlemcilerin sonundaki harfler ne anlama geliyor

İntel İşlemcilerin Sonundaki Harfler Ne Anlama Geliyor ?

K Harfi  : Hız aşırtma (overclock), çarpan kilidi açık anlamına gelmektedir. Overclock işlemine müsait anlamına gelen, masaüstü bilgisayarlarda kullanılan işlemci türüdür.

F Harfi  : Bu harfe sahip işlemciler tümleşik / onboard ekran kartına sahip olmadığını ve bu nedenle görüntü alabilmek için ayrı bir harici grafik kartı gerektirdiğini belirtir. Bazı modeller KF ile belirtilmiştir; bu hem çarpan kilidinin açık olduğu hem de onboard yani tümleşik grafik kartının olmadığı anlamına gelir. Bu işlemciyi kullanabilmek ve görüntü alabilmek için harici bir ekran kartı satın almalısınız

U Harfi  : Ultra Low Power. Adından da anlaşılacağı üzere ultra düşük enerji tüketimini ifade eder Genelde Ultrabook dediğimiz dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Uzun pil ömrü ve günlük kullanım için en ideal işlemci türüdür

H Harfi  : Hız aşırtma (Overclock) işlemine izin veren çarpan kilitsiz, yüksek güçlü bir dizüstü bilgisayar işlemcisini ifade eder. Performans odaklı işlemci türüdür.

HQ Harfi  : High Quality (Yüksek kalite) . İşlemci içerisinde yer alan transistörlerin ısıya karşı daha dayanıklı olduğunu göstermektedir. Bu sayede daha iyi performans sunmaktadır. Oyun, çizim, grafik tasarım gibi kullanımlar için uygundur.

thumbnail
Önerilen Yazı
Freedos Nedir ? Freedos Bilgisayar Alınır Mı ?

İntel işlemci almadan önce bu harflerin ne anlama geldiğiniz bilmeniz sizlere doğru bir seçim yapmanız konusunda fayda sağlayacaktır.

Reaksiyon Göster
 • 1
  alk_
  Alkış
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  sevdim
  Sevdim
 • 0
  _z_c_
  Üzücü
 • 0
  _a_rd_m
  Şaşırdım
 • 0
  k_zd_m
  Kızdım
Paylaş
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir